Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Aktuality

Európska komisia schválila Slovensku presun eurofondov na pomoc obyvateľom a firmám

Kategória: Aktuality Autor/i: Združenie miest a obcí Slovenska

Bratislava – 19. októbra 2022 - Európska komisia schválila Slovensku žiadosť o presun nevyužitých fondov EÚ na pomoc obyvateľom a firmám zasiahnutým vysokými cenami energií. Informovala o tom ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Legislatívu navrhnutú Komisiou ešte musí schváliť Európsky parlament.

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 bude môcť Slovensko použiť pre malé a stredné podniky a pre obyvateľstvo. Firmy by mali prostriedky dostávať cez schémy pomoci, ako napríklad počas pandémie ochorenia COVID-19, obyvatelia napríklad prostredníctvom energošekov. Európska komisia obmedzila maximálnu výšku prostriedkov na 10 % z celkového balíka eurofondov, čo je približne 1,5 miliardy eur. Podľa ministerky sa bude Slovensko usilovať zmeniť túto hranicu v europarlamente na dvojnásobok.

Najneskorší termín pre schválenie v europarlament je podľa ministerky do konca tohto roka. V nadväznosti na zmenu európskej legislatívy sa podľa ministerky budú musieť upravovať operačné programy a pripravovať výzvy na Slovensku. Peniaze musia byť vyčerpané najneskôr do konca budúceho roka.

Opatrenia na pomoc firmám a obyvateľom z eurofondov aj zo štátneho rozpočtu sa budú podľa vicepremiérky pripravovať súbežne tak, aby sa mohli v optimálnom prípade vyplácať z oboch zdrojov.

Zdroj: Partnerská dohoda

Spracované podľa internetovej stránky: Združenie miest a obcí Slovenska


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.