Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Aktuality

M. Hlivák požiada prezidentku SR, aby nepodpísala novelu o verejnom obstarávaní

Kategória: Aktuality Autor/i: Úrad pre verejné obstarávanie

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák požiada prezidentku SR, aby nepodpísala novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú predložil nezaradený poslanec Jozef Šimko a v stredu (22. 6.2022) ju schválilo plénum Národnej rady (NR) SR.

"Schválené znenie zákona, ktorý predložil poslanec NR SR Jozef Šimko, považujem za hrubé odignorovanie princípov právneho štátu a európskeho práva. Národná rada SR odignorovala potrebu zaistenia rovnosti pred zákonom a dovolím si tvrdiť, že nad zákon povýšila politický marketing. Môžem potvrdiť, že sa obrátim na pani prezidentku, aby schválené znenie zákona nepodpísala," spresnil Hlivák.

Podľa novely zákona by mal štát odpustiť samosprávam pohľadávky, ktoré vznikli z právoplatného rozhodnutia ÚVO. Bude sa to vzťahovať len na pohľadávky, ktoré vznikli z udelených pokút v súvislosti s nadobúdaním nájomných bytov, respektíve súvisiacej vybavenosti.

Predkladateľ navrhol stanoviť podmienky, za ktorých je možné samosprávam odpustiť pohľadávky, ktoré voči nim eviduje štát z titulu právoplatného rozhodnutia o uložení pokuty pre porušenie zákona o verejnom obstarávaní. "Vzniknutou situáciou sú dotknutí aj dobromyseľní užívatelia sociálnych nájomných bytov, keďže v dôsledku vyhlásenia neplatnosti zmluvy medzi samosprávou a zhotoviteľom môžu prísť o strechu nad hlavou," uvádza sa v dôvodovej správe.

Zdroj: TASR

Spracované podľa internetovej stránky: Úrad pre verejné obstarávanie


Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.