Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Online časopis

Inflačná doložka v stavebníctve v praxi projektov v Českej republike

Dátum: Rubrika: Články

Článok porovnáva rozdielnu rozhodovaciu prax úradov v Českej republike a Slovenskej republike vo veci použitia inflačnej doložky v zmluvách pre stavebné práce a dodávky.
U obstarávateľov naďalej prebieha diskusia s argumentmi pre a proti, ako pomáha inflačná doložka/indexácia cien obstarávateľom vo verejných zákazkách a ako ich zmluvné a zadávacie podmienky na konci celého procesu posudzuje Úrad pre verejné obstarávanie (ďalej len "ÚVO"). Zaujímavé je porovnanie rozhodovacej praxe dvoch obdobných inštitúcií na Slovensku a v Čechách, prakticky s rovnakým poslaním, ktorým je chrániť záujmy strán v režime verejnej zákazky. Rozhodnutia Úřadu pro ochranu hospodářske soutěže (ďalej len "ÚHOS") v Čechách v tejto veci možno považovať za stanoviská v prospech obstarávateľa, slovenská rozhodovacia prax ÚVO je však iná. Akokoľvek nie je stanovisko ÚVO vo veci indexácie analogické ako názor ÚHOS, naďalej musí objednávateľ počítať s nepopulárnym navýšením ceny diela, ktoré nevie vopred určiť, a to ani odhadom. Z akých zdrojov uhradí obec, mesto, zväzok obcí takéto navýšenie, už nikto vo verejnej zákazke ďalej nerieši.
Ako vždy však má každý názor dve strany, a to poh
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.