Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Online časopis

Nariadenie o zahraničných subvenciách narúšajúcich vnútorný trh prináša do verejného obstarávania nové povinnosti

Dátum: Rubrika: Články

Nové nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 
2022/2560 zo 14. decembra 2022 o zahraničných subvenciách narúšajúcich vnútorný trh ("Nariadenie") ukladá (verejným) obstarávateľom, resp. uchádzačom vo verejnom obstarávaní s predpokladanou hodnotou aspoň 250 miliónov eur novú oznamovaciu povinnosť voči Európskej komisii, ktorej plnenie bude značne administratívne i časovo náročné. V prípade jej porušenia hrozia vysoké pokuty, a to až do výšky 10% z ročného obratu celej skupiny, do ktorej dodávateľ patrí, a tiež vylúčenie z verejného obstarávania.
AKÝ JE CIEĽ NARIADENIA?
Cieľom Nariadenia je vyrovnať rozdiel medzi veľmi prísnym režimom kontroly verejnej pomoci v rámci EÚ a slabou kontrolou subvencií tretími krajinami (t.j. krajinami mimo EÚ). Táto forma pomoci ovplyvňuje úroveň hospodárskej súťaže na spoločnom trhu. Subvencie v medzinárodnom obchode sú regulované pravidlami WTO, ale táto kontrola sa vzťahuje len na obchod s tovarom. EÚ preto prijala jednostranný nástroj, ktorý jej umožňuje regulovať subvencie majúce vplyv na jej vnútorný trh.
Hoci je Nariadenie namierené najmä proti aktivitám Číny, značné starosti môže robiť napríklad aj dodávateľom z USA. Z pôsobnosti Nariadenia nie sú dokonca vyňaté ani subvencie poskytované v Nórsku, Švajčiarsku či Spojenom kráľovstve.
ČO SÚ TO ZAHRANIČNÉ SUBVENCIE A KTORÉ Z NICH SÚ NAJVIAC PROBLEMATICKÉ?
Definícia zahraničnej subvencie v Nariadení je veľmi podobná definícii verejnej podpory. Môže ísť o akýkoľvek finančný príspevok poskytnutý priamo alebo nepriamo z verejných prostriedkov tretieho (nie členského) štátu, ktorý poskytuje selektívnu výhodu konkurentovi na vnútornom trhu EÚ. Okrem dotácií pôjde napríklad o zvýhodnené pôžičky, záruky alebo individuálne daňové úľavy. Môže však ísť aj o zvýhodnené nákupy tovaru alebo služieb, alebo naopak o poskytovanie dodávok, služieb alebo stavebných prác (verejným) obstarávateľom [1] z tretích krajín, ktoré neboli zadané na základe kompetitívnych, transparentných a nediskriminačných podmienok verejného obstarávania.
Problematickými môžu byť napríklad zahraničné subvencie poskytované podnikom v ťažkostiach, neobmedzené štátne záruky za dlhy súťažiteľa, subvencie poskytované priamo v súvislosti so spájaním súťažiteľov alebo umožňujúce podanie neprimerane výhodnej ponuky vo verejnom obstarávaní. Spravidla však nebudú vnútorný t
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.