Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Online časopis

Dokumenty vydané Európskou komisiou v oblasti verejného obstarávania

Dátum: Rubrika: Články

Európska komisia vydala v roku 2021 niekoľko zaujímavých dokumentov k verejnému obstarávaniu.

1.
Oznámenie Komisie z 18. júna 2021 - Sociálne nakupovanie - Príručka o zohľadňovaní sociálneho hľadiska pri verejnom obstarávaní - 2. vydanie (2021/C 237/01)
Cieľom tejto príručky je zvýšiť informovanosť verejných obstarávateľov o potenciálnych výhodách sociálne zodpovedného verejného obstarávania a praktickým spôsobom vysvetliť, aké príležitosti ponúka právny rámec EÚ. Komisia počas zostavovania tejto príručky viedla rozsiahle konzultácie s verejnými obstarávateľmi, aby identifikovala osvedčené postupy a príklady toho, čo možno dosiahnu.
V kapitolách príručky sa rozoberajú všetky aspekty postupu verejného obstarávania nad rámec samotného postupu verejného obstarávania. Podrobne sa v nich opisuje, ako možno v rámci tohto postupu zaviesť zohľadňovanie sociálnych aspektov, a uvádza sa tu množstvo príkladov zo skutočnej praxe verejných obstarávateľov z celej EÚ. V kapitolách 2 až 5 po jednotlivých oddieloch zväčša nasleduje zoznam "osvedčených postupov". Ich účelom je ešte viac zjednodušiť porozumenie textu tým, že sa konkrétne zhrnú základné body uvedené v jednotlivých oddieloch a možnosti, čo môžu verejní obstarávatelia v praxi urobiť, ak chcú prijať sociálne zodpovedný prístup k postupu verejného obstarávania.
Táto príručka bola vypracovaná pre verejných obstarávateľov, ale zároveň sa očakáva, že sa ňou inšpirujú ďalší účastníci verejného obstarávania, či už dodávatelia, poskytovatelia služieb, súkromní obstarávatelia, subjekty sociálneho hospodárstva vrátane sociálnych podnikov alebo MVO.
Druhé vydanie príručky bolo zostavené na základe zmluvy č. SI2.801176 - 728/PP/GRO/SME/18/D/021a medz
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.