Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Online časopis

Dopady Brexitu na verejné obstarávanie v Slovenskej republike

Dátum: Rubrika: Články

Má vôbec Brexit akýkoľvek dopad na súčasnú prax verejného obstarávania v SR? Ako má verejný obstarávateľ postupovať v prípade, že sa do súťaže prihlási hospodársky subjekt so sídlom v Spojenom kráľovstve? Na tieto a aj ďalšie otázky sa pokúsime odpovedať v príspevku.

POHĽAD EURÓPSKEJ KOMISIE NA DOPADY BREXITU VO VEREJNOM OBSTARÁVANÍ
Európska komisia (ďalej len "EK") zverejnila 18. januára 2018 oznámenie pre zúčastnené strany s názvom "Vystúpenie Spojeného kráľovstva a právne predpisy EÚ v oblasti verejného obstarávania" ("Brexit a oznámenie o obstarávaní"). Európska komisia 25. januára 2021 uvedené oznámenie doplnila. V súčasnosti je predmetné oznámenie EK dostupné v angličtine na webovej adrese: <https://ec.europa.eu/info/sites/default/files/notice_to_stakeholders_brexit_public_procurement.pdf>.
V rámci doplneného oznámenia EK uvádza nasledovné:
A. PRÁVNA SITUÁCIA OD KONCA PRECHODNÉHO OBDOBIA
Od 1. januára 2021 sa pravidlá EÚ v oblasti verejného obstarávania už neuplatňujú na Spojené kráľovstvo bez toho, aby bol dotknutý oddiel B tohto oznámenia.
Hospodárske subjekty zo Spojeného kráľovstva, ktoré majú záujem alebo sa zúčastňujú na postupoch verejného obstarávania v EÚ, budú mať postavenie hospodárskych subjektov so sídlom v tretej krajine, pokiaľ ide o ich prístup na trh verejného obstarávania v EÚ.
Spojené kráľovstvo sa však pripojilo k Dohode WTO o vládnom obstarávaní 1. januára 2021. Na základe tejto dohody EÚ a Spojené kráľovstvo prijali vzájomné záväzky, aby si navzájom poskytli prístup k prevádzkovateľom, tovarom a službám k určitým príležitostiam verejného obstarávania. Hlava VI hlavy I druhej časti dohody o obchode a spolupráci navyše ustanovuje ďalšie vzájomné záväzky týkajúce sa prístupu k príležitostiam verejného obstarávania.
1. Obstarávanie, na ktoré sa vzťahujú záväzky EÚ v rámci Dohody WTO o obstarávaní vlády a v rámci Dohody o obchode a spolupráci
Hospodárske subjekty, tovary a služby vo Veľkej Británii budú mať spravodlivý a nedisk
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.