Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Online časopis

Kto s kým v štátnych IT súťažiach

Dátum: Rubrika: Články

Pred 2 rokmi sme uverejnili prehľad niekoľkých dodávateľov, na ktorých personálne prepojenie sa prišlo až cez register partnerov verejného sektora. Dohľadať, či tieto, navonok, konkurenčné firmy spolu súťažili, nebolo jednoduché, pretože bolo nutné ručne prejsť zápisnice z otvárania ponúk a hľadať, či sa tam objaví meno firmy, ktorá sa navonok tvári ako konkurencia, ale konečný užívateľ výhod je ten istý ako u víťaza. Tento rok sme začali "strojovo" spracovávať všetky dokumenty, ktoré sú naviazané na jednotlivé obstarávania. Počas spracovávania sme si všimli, že z metadát dokumentov sa dá zistiť, kto poslal ponuky do súťaže. Aj vďaka týmto údajom sme pripravili nasledujúcu analýzu a zároveň budeme môcť pripraviť aj iné analýzy, ktoré poskytnú viac informácií ako len čísla, napríklad koľko konkurentov má bežne dodávateľ v jednotlivých súťažiach - všetky čísla pri konkurentoch (koľkokrát s kým súťažil daný dodávateľ) sú nekompletné z dôvodu nevyplnenia údajov v dokumentoch vo Vestníku verejného obstarávania (ďalej aj "vestník") na 100% zo strany obstarávateľov. Všetky údaje slúžia len na približnú predstavu o tom, s kým dodávateľ často súťaží. Údaje o celkovom počte súťažiacich sú kompletné, získané z vestníka na stránke www.data.gov.sk. V prípade, že nie je jasne spomenutý aritmetický priemer, je použitý medián.

 

Kto s kým v štátnych IT súťažiach
Miroslav
Babiš
je zakladateľom portálu UVOstat.sk, ktorý je prvým štatistickým portálom verejného obstarávania v Slovenskej republike a ktorý bol ocenený 3. miestom v rámci Itapa Award 2018.
Top dodávatelia v IT oblasti
Skôr, ako zistíme, kto s kým súťaží, pozrime sa na zoznam top 10 dodávateľov v IT zákazkách z vestníka a elektronického trhoviska.
Od roku 2014 si v celkovo 7 696 zákazkách rozdelilo 829 IT firiem cca 2,4 miliardy eur. Prvých 100 si rozdelilo niečo vyše 80% z celkovej sumy a prvých 10 si rozdelilo približne 50% z celkovej sumy.
I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I Dodávateľ                I  Počet  I        Suma I I                     I vyhratých I          I I                     I IT zákaziek I          I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I Atos IT Solutions and Services s. r. o. I   95   I  280 815 050 eur I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I TEMPEST a.s.              I   169   I 169 103 186,20 eur I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I AutoCont SK a.s. (v súčasnosti     I   260   I 146 072 034,70 eur I I AUTOCONT s. r. o.)           I       I          I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I DATALAN, a.s.              I   227   I 131 150 241,80 eur I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I DITEC, a.s.               I   25   I 109 282 107,80 eur I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I InterWay, s. r. o. (v súčasnosti    I   41   I   87 481 088 eur I I InterWay, a.s. )            I       I          I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I SOITRON, s. r. o.            I   20   I 84 242 094,33 eur I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I
Aliter
 Technologies, a.s.        I   17   I 83 462 452,86 eur I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I DXC Technology Slovakia s. r. o.    I   30   I   77 871 002 eur I I (právny nástupca Hewlett-Packard    I       I          I I Slovakia, s. r. o.)           I       I          I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I I SAP Slovensko s. r. o.         I   22   I 59 863 339,98 eur I I-----------------------------------------I-------------I--------------------I
S kým súťažili
Od roku 2014 vyhralo 1 či viac súťaží v dodávke IT tovarov alebo služieb už spolu viac ako 800 rôznych spoločností. Preto je zaujímavé, že jednotlivých súťaží sa v priemere zúčastnili len 3 spoločnosti. Aj keď je toto prirovnanie veľmi zjednodušené, keďže nie každá spoločnosť dokáže dodať všetko, priemer len 3 súťažiacich na 1 obstarávanie je veľmi nízky. Je otázkou, ako boli obstarávateľmi nastavené podmienky, keď sa do súťaží spolu o viac než 2 miliardy eur ne­chcelo prihlásiť viac dodávateľov.
Prejdime si skôr spomenutých top 10 dodávateľov podľa objemu financií a pozrime sa, s kým a ako súťažili.
Atos IT Solutions and Services s. r. o.
Spoločnosť so svojimi 280 miliónmi eur vedie tabuľku dodávateľov úplne jednoznačne. No na to, aký objem financií získala, mala až prekvapivo málo konkurentov. V priemere mala menej ako 1 konkurenta na obstarávanie, ktoré vyhrala, čo znamená, že často súťažila bez konkurencie. Ako zaujímavosť sa dá spomenúť aktuálne konečný užívateľ výhod, R. G., ktorý bol ešte do júla roku 2018 predsedom predstavenstva Slovenskej Pošty, a.s. , u ktorej táto spoločnosť s 39 miliónmi eur patrí celkovo medzi najväčších dodávateľov. Taktiež bývalý konečný užívateľ výhod v tejto spoločnosti, pán E. F., je aktuálne prezidentom IT Asociácie Slovenska (ďalej aj "ITAS"), ktorej motto znie
: "Legitímnym poslaním ITAS je, aby sa IT firmám na Slovensku podnikalo jednoduchšie a celé odvetvie dynamicky a konzistentne napredovalo."
Evidentne vie, ako jednoducho sa podniká, hlavne ak firmy často súťažia bez konkurencie.
Z metadát k obstarávaniam sa nám podarilo získať nekompletný zoznam konkurentov, s ktorými táto spoločnosť súťažila. Uvádzame top 5 konkurentov.
I------------------------------------------------------------------I---------I I Spoločnosť               
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.