Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Online časopis

Prehľad a vysvetlenie zmien vykonaných v zákone o verejnom obstarávaní

Dátum: Rubrika: Aktuality

Odborný článok prehľadnou formou informuje o zmenách vykonaných v zákone č. 343/2015 Z. z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZVO“) v prvom štvrťroku 2022 prostredníctvom dvoch menších noviel – zákona č. 64/2022 Z. z. a zákona č. 86/2022 Z. z., a prináša stručné vysvetlenie prijatých zmien a ich dosahu na prax verejného obstarávania.

ZVO bol v prvom štvrťroku 2022 novelizovaný prostredníctvom dvoch menších noviel:
-
, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia niektoré zákony (ďalej len "poslanecká novela"),
-
, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len "marcová novela").
Poslanecká novela mení aj niektoré novelizované ustanovenia v ZVO, ktoré s účinnosťou od 31. marca 2022 mala priniesť tzv. Veľká novela ZVO (zákon č. 395/2021 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony), a to ešte pred nadobudnutím účinnosti tejto tzv. Veľkej novely ZVO. Poslanecká novela je teda sčasti "novelou novely".
Marcová novela bola prijatá v kontexte situácie na Ukrajine.
POSLANECKÁ NOVELA - zákon č. 64/2022 Z.z.
Nadobudnutie účinnosti poslaneckej novely
je rozdelené do troch okruhov nasledovne:
-
zmeny vo vzťahu ku skoršiemu vypusteniu povinnosti kontroly verejného obstarávania pred podpisom zmluvy podľa
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.