Portál pre širokú právnickú aj neprávnickú verejnosť zaujímajúcu sa o verejné obstarávanie

Online časopis

Použitie Žltej knihy FIDIC a niektoré súvislosti so slovenským právnym rámcom

Dátum: Rubrika: Články

Článok poukazuje na to, ako vstupuje verejné právo do slobodných zmluvných vzťahov. Verejné obstarávanie je oproti súkromnému právu oveľa viac regulovaný proces, pokiaľ to však nie je nevyhnutné pre ochranu verejného záujmu, nemalo by verejné právo zasahovať do bežných inštitútov, ktoré sú potrebné aj pri úprave zmluvných vzťahov verejného obstarávateľa/obstarávateľa a zhotoviteľov. Výsledok je taký, že v súkromnom práve vie developer oveľa flexibilnejšie nastaviť vzťahy a postaviť stavbu. Investor z verejných prostriedkov má spravidla menej zdrojov a menej flexibilné prostredie.
Žltá kniha FIDIC sa používa predovšetkým v prípadoch, keď treba:
-
využiť technickú inovatívnosť zhotoviteľa,
-
dosiahnuť zníženie výskytu zmien počas výstavby z dôvodov vád projektovej dokumentácie, resp. kolízií stupňov projektovej dokumentácie [napr. projektant objednávateľa pripraví dokumentáciu po fázu dokumentácie na územné rozhodnutie (ďalej len "DÚR"), prípadne fázu dokumentácie pre stavebné povolenie (ďalej len "DSP"), ale projektant zhotoviteľa by riešil konkrétnu časť inak, napríklad rozumnejšie, úspornejšie, menej prácne, rýchlejšie, kvalitnejšie, správne, v súlade s normou a požadoval by zmenu dokumentácie. Pri Žltej knihe FIDIC komunikuje projektant zhotoviteľa so zhotoviteľom a tieto kolízie by nemali nastať],
-
urýchliť dĺžku výstavby (súčinnosťou projektanta zhotoviteľa a zhotoviteľa) a zabezpečiť komplexnú zodpovednosť jedného dodávateľa (nebude sa vyhovárať na zlý projekt).
Vzhľadom na uvedené je použitie Žltej knihy FIDIC vhodné pre novostavby mostov, mimoúrovňových križovatiek a technologických objektov. Okrem iného je potrebné pri použití Žltej knihy FIDIC, aby objednávateľ mal vytvorený skúsený projektový tím, ktorý je schopný napríklad posúdiť návrh technického riešenia. Investor pri použití Žltej knihy FIDIC musí tiež vyhodnotiť, aké riziká znáša, aby neniesol zodpovednosť za porušenie povinností objednávateľa, všetky vyhlásenia o stave staveniska, budovy atď. v podmienkach objednávateľa pôjdu proti investorovi, ak budú na stavbe iné podmienky, ako deklaroval. Aj z uvedeného dôvodu je pre rekonštrukciu budovy vhodná skôr Červená kniha FIDIC.
V ďalšej časti článku sa budeme venovať použitiu ­FIDIC zmluvných podmienok (aj Červenej knihy, aj ­Žltej knihy) z rôznych uhľov pohľadu investora.
ČO ROBÍ INVESTOR V PRÍPRAVNEJ FÁZE? AKO INVESTOR PREDPOKLADÁ, AKÚ CENU BUDE MAŤ STAVBA?
Predstavme si, že sme v situácii, keď má investor zabezpečenú štúdiu uskutočniteľnosti, prieskumy, posudzovanie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment - EIA). Investor potrebuje mať predstavu o cene, aby vedel zabezpečiť zdroje financovania investičnej akcie, či už vlastné, súkromné alebo verejné zdroje.
Pripraviť rozpočet na stavbu vôbec nie je jednoduché. Investor na začiatku nemá predstavu o všetkých podrobnostiach budúcej stavby. Na obrázku 1 ďalej je schéma, ako sa postupne vyjasňuje predstava a cena.
Obrázok 1
Špecifikácia stavby v čase
(Zdroj: Vlastné spracovanie autora)
 
Dokumentácia, napríklad DÚR, DSP, neobsahuje všetky podrobnosti ohľadom konkrétnych prác a stavebných výrobkov či technologických zariadení. Cena sa stanovuje prostredníctvom triednika stavebných prác, najmä kvôli klasifikácii jednotlivých výrobkov, ako napríklad štatistika atď.
Keďže v SR neexistuje žiadna unifikácia prác, každý projektant môže navrhnúť napríklad inú podperu estakády [je rozdiel v cene medzi jednoducho
Pre zobrazenie článku nemáte dostatočné oprávnenia.

Odomknite si prístup k odbornému obsahu na portáli.
Prístup k obsahu portálu majú len registrovaní používatelia portálu. Pokiaľ ste už zaregistrovaný, stačí sa prihlásiť.

Ak ešte nemáte prístup k obsahu portálu, využite 10-dňovú demo licenciu zdarma (stačí sa zaregistrovať).



Bezplatný odpovedný servis pre predplatiteľov

Vaše otázky môžete zadať na www.otazkyodpovede.sk.